понедельник, 11 октября 2010 г.

ІГРОВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ НА УРОКАХ

З ПРЕДМЕТУ «ХРИСТИЯНСЬКА ЄТИКА

В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ.»


Виконала учитель

Сергіївської ЗОШ I-III ст..

Красноармійського району

Донецької області

Семенюк Наталія Афанасіївна.


ЛІХТАРИК ЧИ «ТЕТРІС» ?

МЕТА. Доступно пояснити поняття «піст».

Вчити дітей самостійно приймати рішення, залишаючи за собою право вибору.

ОБЛАДНАННЯ: ліхтарик, батарейка, гра «Тет ріс»

ХІД ГРИ. Принести на урок ліхтарик, гру «Тетріс» і одну батарейку.

- Як вам хочеться використати батарейку?

(звичайно, хочеться погратися)

- Але ж ми йдемо дорогою добра і її необхідно освітлювати?

То як же бути?

(Треба утриматись від спокуси погратися)

- Батарейка – це джерело енергії для ліхтарика і гри. А що є таким джерелом для людини? Для її тіла? (їжа), а для душі?(читання й молитва)

- То як же вистояти проти спокуси в піст?

(утримуючись від їжі та недобрих вчинків)

Отже, піст –це добровільне утримання від спокуси і чудова нагода зарядити свою батарейку Як?

- частіше приходити до Бога в молитві, в церкву,

- від чогось відмовитися (телевізора, жуйки);

- зробити більше ніж включають наші обов’язки

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: коли проголодаєтеся, спробуйте хвилинку не їсти .

ТАЙНА ТРИЄДИНСТВА

МЕТА: Доступно пояснити дітям Чому Бог-він же Дух-став людиною Ісусом

Христом.

ОБЛАДНАННЯ: Яйце

ХІД ГРИ. Діти а часом і дорослі стикаються з дуже важливим питанням:

Чому Бог-він же Дух-став людиною Ісусом Христом?

Щоб це питання доступно пояснити дітям можна в клас принести

звичайнісіньке яйце і запитати:

- Що це? (одне ціле –яйце)

- А якщо його розбити, то що ми побачимо?

- Білок, жовток і шкарлупа-чи не різні це речі?

- Так і є – це три різні речі. І кожна з них може бути використана окремо. Неможливо взяти одну замість іншої, або сформувати яйце з двух частин. Так і з триєдинством, кожна особа Трійці має своє місце в нашому житті і все таки – це єдиний Господь

СПІЛЬНА МОЛИТВА

МЕТА: Вчити дітей правильно з любов’ю до Бога і до ближнього, творити

молитву.

ОБЛАДНАННЯ: ручка, календарик, яблуко, цукерка, листи паперу.

Хід гри. На листочках всі присутні записують свої імена і перекладають у низ записом. Перемішую і роздаю присутнім.

Пропоную у спільній молитві «Отче, наш» помолитися за того ближнього, чиє ім’я випало кожному.

- За кого ти молилась?

- За Олену.

- Оленка дякує за це подарунком і т.д.

Таким чином я пропоную забути всі кривди, пробачити суперечки, налагодити зіпсовані відносини і жити далі с чистою душею.

Гру добре проводити на передодні Свята Миколая, Різдва Христового, Великодніх свят.

ЗА 5 ХВИЛИН 12

МЕТА: Вчити дітей робити Богу угодні справи постійно , із покорою

і довірою.

ОБЛАДНАННЯ: будильник, який показує за 5м хвилин 12

Хід гри: Пропоную роздуми, щоб це могло означати?

- Чи знаходите ви в повсякденному житті час на молитву?

- Чи не звертаєтесь ви до Бога лише тоді, коли дуже мала залишається часу?

БОЖА РУКА

МЕТА: Вчити дітей приймати рішення, користуючись інтуїцією.

ОБЛАДНАННЯ: Папір і олівець для кожного учня.

Хід гри: Кожному колись в житті траплялось питання, на яке не знаєш

як відповісти.

Запишіть питання, відповідь на яке, ви хотіли б знати.

- Можливо, вам хочеться дізнатися як поводитися, щоб вас у класі всі любили?

- Сядьте зручно закрийте очі, зробіть три глибоких видихи, і уявіть собі небесну дошку (будь якого кольору) Витріть її задайте питання і слідкуйте за Божою рукою, яка напише вам відповідь.

- Знайте вона обов’язково з’явиться, треба лише заспокоїтись, а можливо і прочитати молитву.

- Таку методику можна примінити не лише для вирішення особистих питань, але й для того, щоб пригадати вивчений раніше матеріал.

ЯКІ ВСІ РІЗНІ!

МЕТА: Пояснити дітям поняття толерантність на біблійному прикладі.

ОБЛАДНАННЯ: Біблія.

Хід гри: Зачитуються слова з Біблії:

«День п’ятий…І сотворив Бог великих морських потвор і великі морські створіння, що повзають та кишать у воді.. і птаство і звірів, які множаться на Землі»

(Буття 1,1-31)

Далі за командою вчителя діти по черзі вибирають ролі злих і добрих, спокійних і метушливих, великих і малих, сміливих і боязливих, китів і котів, собак і вовків, тигрів і мишей, сов і орлів і виконують їх ролі.

Обов’язкова умова змінювати ролі.

В кінці гри запитати:

- В якій ролі ви відчули себе найкраще?

- Як думаєте, для чого Бог створив усіх різними - як звірів так і людей?

- Як треба ставитись до малих, до злих, метушливих, боязливих…

ОСТРІВОК

МЕТА: Вчити турбуватись про ближнього, подавляти своє «его»

ОБЛАДНАННЯ: Біблія, - 2-3 газети.

Хід гри: Простелити газети на підлозі. Уявіть , що почався всесвітній потоп

. Все навколо може затонути. Та ось перед вами острівок.

- Рятуйтесь, хто як може!

- (дії дітей)

- Читання Біблії «Всесвітній потоп»

ПОРОШИНА В ОЦІ.

МЕТА: Вчити бачити проблеми ближнього співчувати і радіти разом з ним.

ОБЛАДНАННЯ: килимок, лупа.

Хід гри: Сісти по колу на килимок.

Проблеми які виникли у дітей нашого класу винесемо на передній

план і роздивимось їх під лупою.

Починає вчитель.

У мене порошина в оці. Вона мені муляє, болить, хочеться навіть

плакати, бо…

- Так шкода Лізу, у якої помер дідусь…

Продовжують учні передаючи лупу

- Так шкода Дашу, яку образив Артем…

- Закінчити можна словами:

- А у мене нема порошини в оці…бо розділене горе, якщо воно в когось було – вже стало наполовину менше, а розділена радість подвоїлась.

НИТОЧКА ТЕПЛА.

МЕТА: Допомогти дітям розкрити свої душі назустріч друзям, дати розуміти, що вони не одинокі в класі і в житті.

ОБЛАДНАННЯ: клубок світлої вовни.

Хід гри: Учитель говорить, що ввійшовши в клас він відчув що сьогодні між

дітьми тягнуться невидимі ниточки тепла, і кидає клубок одному

з учнів зі словами:

- Ти моя тепла ниточка, тому що твої оченята світяться добром…

- Далі продовжують учні…

- Ти гарно посміхаєшся

- Ти задумливий, мабуть мрієш про щось,

- Ти чистий, чистий, певно і думки твої такі ж,

- Ти спокійний,

- Ти щасливий,

- Ти радісний,

- Ти дивишся з довірою,

- Ти уважно слухаєш і т.д.

Дану гру доцільно проводити на початку уроку, щоб настроїти дітей на душевне спілкування.

Коли нитка буде протягнута між усіма учнями і вчителем, пропоную відчути її тепло від наших рук і сердець.

Як підсумок можна відрізати використану нитку від клубка і зберегти як знак теплих стосунків у класі.

В залежності від підготовки класу можна також завершити гру спільною молитвою «Отче наш», щоби підтвердити тезу з Біблії»Бодствуйте и молитесь, чтобы не впасть в искушение»(МФ 26,41)

СТЕЖИНА ДО ТВОГО СЕРДЕНЬКА

МЕТА. Учити дітей великій християнськый цінності – умінню прощати

ближнього.

ОБЛАДНАННЯ: паперові сердечка з іменами дітей, прикріплені до дошки.

Хід гри. В Івангелії від Марка (11.25) говориться «…прощайте, и если, что имейте на кого,дабы и Отец ваш небесный прости вам согрешения ваши»

Щоб навчитись цьому пропоную кожному з дітей підійти до дошки і крейдою(бо сказати спершу дуже важко) намалювати стежку до серця того з учнів

- у кого хотів попросити вибачення;

- кого хотів би сам простити, і подружитися з ним.

Закінчується гра обговоренням.

ДЯКУЮ, ЩО ДОПОМІГ.

МЕТА. Учити бачити добро і вміти дякувати за нього.

ОБЛАДНАННЯ: паперові долоньки з іменами дітей.

Хід гри. Кожен з дітей по черзі пригадує добрі справи своїх однокласників і переміщує свою долоньку до долоньки друга – дякує.

Можна висловити подяку, притиснувши дві свої справжні долоньки до двох долоньок друга, промовляючи при цьому:

-Дякую, що допоміг…

КИЛИМОК МИРУ.

МЕТА .Учити дітей самостійно знаходити декілька альтернативних шляхів розв’язання однієї проблеми.

ОБЛАДНАННЯ: «килимок миру»

Хід заняття. Діти сідають по колу. В центрі простелений килимок а на нього покласти книжку з малюнками. Уявіть собі ,що А. і К. хочуть отримати цю книгу, але вона одна, а їх двоє(обоє сідають на килимок)

- А.К., як будете розв’язувати проблему?

- Хто з класу розсудить дітей?

Дану гру можна провести в 4 класі до теми «Розсудливість і нерозсудливість».

ВОДА ГОРОЮ

МЕТА. Прояснити поняття справжня дружба, взаємодопомога.

ОБЛАДНАННЯ: Склянка води, монети.

Хід гри. На урок принести склянку і наповнити її вщерть.

- Як ви гадаєте, що станеться, коли кинути в неї 1,2,3…монети?

- А чи зможе вода піднятись, щоб склянка була повна з горою?

(демонструю дослід)

- Що ви спостерігаєте на поверхні води?(вода стала вигинатися дугою)

Це відбувається тому, що вода складається із дуже дрібних частинок - молекул. І вони міцно тримаються одна за одну, неначе взялись за руки в хороводі діти.

Вчені називають це явище – поверхневий натяг рідини.

А ми назвемо дружбою молекул і зробимо висновок: «Дружба здатна творити чудеса.»

ЛІПИМО ДУШУ.

МЕТА. Познайомити дітей з поняттям душа. Вказати на можливі шляхи

самовдосконалення.

ОБЛАДНАННЯ: глина або пластилін

Хід гри. Взяти в руки шматок глини або пластиліну. Розімяти матеріал( 2-3 хв.) Тепер уявіть, що ви стали на глину і приклеїлись до неї. Нахиліться і потягніться вперед не згинаючи колін, в різні боки, назад.

Уявіть ,що ваше тіло «розтяглося». Це розширилась душа – невидима частина тіла, а вона теж може змінюватись треба лише поставити ціль.

- яку можна ставити ціль?

- (навчитись грати в нову гру,

- Навчитись прощати…)

А щоб досягти цілі треба щось для цього робити.

- Що треба робити щоб дістати яблуко?

- А що треба робити , щоб дістати зірку з неба?

Зробимо висновок: щоб щось змінити треба правильно поставити ціль і тоді виростатимете щоразу більше і більше як фізично так і духовно.

Дана гра може бути використана як інтегроване заняття християнської етики і трудового навчання.

Я - ГЕНІЙ ЧИ ДУРНИК?

МЕТА. Дати дітям розуміти, що люди не досконалі, а тому не треба ставити

до себе непосильних вимог, але важливо по мірі можливостей

постійно вдосконалюватись.

ОБЛАДНАННЯ :газета для кожної пари учнів.

Хід гри. Розбитись на пари .Кожній парі взяти за різні кінці газету, згорнену у трубочку.

По команді вчителя спробувати перетягти партнера через лінію (1 хв.)

- кому вдалось виконати завдання?

- (хто слухався розуму, - це Послух)

- Чому не вдалось впоратись з завданням?

- (тому ,що спрацював непослух – та частина твого я, котра ніколи не робить правильно бо не слухається Всевишнього Розуму)

- Помінятись декілька разів партнерами. Відчути себе в обох ролях.

Дану гру можна використовувати до теми «Послух і непослух» 1 клас.

ЗНАЙДИ ПАРТНЕРА.

МЕТА. Допомогти дітям вивчити Святе Письмо.

ОБЛАДНАННЯ: Квадратики паперу двох кольорів.

ХІД ЗАНЯТТЯ. На невеликих паперових квадратиках записати імена добре відомих дітям біблейських осіб.

-блудний син і батько

- Кай і Авель і т.д.

Учні тягнуть папірці по черзі , як у лотареї.

Вчитель викликає тих, хто витягнув синій папірець і дає завдання представити свою роль пантомімою.

Діти, які витягли папірці іншого кольору намагаються впізнати свого партнера і підійти до нього.

ОКУЛЯРИ.

МЕТА. Пояснити дітям два погляди на створення світу.

ОБЛАДНАННЯ: окуляри.

ХІД ЗАНЯТТЯ. Всі добре знають Біблійні розповіді про створення світу.

- А з чого світ був створений?

(Бог створив світ з нічого)

На це питання наука і віра відповідають по різному.

Наука розповідає, як виник світ?

Віра запитує: чому? Тобто який зміст має наше життя, куди ми йдемо?

Наука і віра – це ніби два скельця окулярів. Питання – як? і чому?

Також запишемо на відповідні скельця.

Хоча два скельця і символізують два погляди на світ, але ми бачимо, що вони не є протилежними. Вони дивляться в одному напрямку. Це дуже важливо.

ЛІТЕРАТУРА.

1) Майкл К. Армор. «Путеводитель по Библии времена сюжеты» Донецк ОБФ «Восточноевропейская миссия» 2009.

2) Я.Вишневский «Портреты прихожан. Донецк «Вебер» 2008.

3) А.Калашник «Загальні методи вивчення предмета «Етика»» Львів 2003.

4) В.Л. Сухар «Моральне виховання молодших школярів.» Харків «Ранок» 2008.

5) Л.И Толкачева «Основы этической культуры» Донецк 2008.

6) Т.Т. Чала «Веселий етикет» Харків «Основа» 2008.

7) Я.М.Шуль «Етика на кожен день» Тернопіль «Астон»2007.

8) К.Фопель « Как научит детей сотрудничать?» Москва «Генеза»1998.

1 комментарий:

  1. Дані ігри та ігрові тренінги опробовані на уроках християнської єтики в 2 класі.
    Пропонуючи дітям ігри,ігрові тренінги ми даруємо їм щасливі хвилини, коли учні мають можливість отримати нові враження, набути досвіду, бо спілкуються під час такої діяльності зовсім не так, як у шкільному житті.
    Крім того , таке спілкування вчителя з учнями збагачує зразу обидві сторони душевною теплотою і повагою. Обом сторонам допомагає бути більш терплячими і уважнішими, зміцнює віру, дає надію…

    ОтветитьУдалить